Vývoj cen zemního plynu za m3

29.04.2014 09:58

Jak se vyvíjela a bude vyvíjet cena plynu za m3?

 

Výdaje na topení, ohřev vody a vaření ukrajují z rodinných rozpočtů významné částky. Je proto pochopitelné, že se domácnosti o vývoj ceny zemního plynu zajímají. Patříte-li i vy mezi členy těchto domácností, upřete svůj zrak na následující řádky, ve kterých si rozebereme, jak se cena zemního plynu v posledních letech vyvíjela a jak by se mohla v budoucnu vyvíjet.

Trvalý růst by se měl konečně zbrzdit

Než začneme dobrou zprávou, měli bychom si uvést, že cena plynu se skládá ze složky regulované a složky neregulované. Jelikož většinu z nás jistě zajímá finální cena, budeme i v následujícím článku pracovat především s ní. A nyní už k oné dobré zprávě. Rok 2014 bychom mohli označit jako rok historického zlomu, neboť po letech vytrvalého zvyšovaní ceny plynu za m3 bychom letos měli zaznamenat spíše stagnaci, která odráží celkovou situaci v evropské ekonomice. Méně pozitivní už je sdělení, že cena plynu v minulých letech dramaticky stoupala až na současnou výši kolem 17 korun za metr krychlový. Jak ovšem s dalším vývojem cen zamává napětí na Ukrajině, lze jen těžko posoudit.

Šetřete nehledě na vývoji cen

Z předchozího odstavce je nám tedy cena plynu za m3 známa. Fakturu za plyn lze však snížit i navzdory rostoucím či stagnujícím cenám. Řešením je totiž změna dodavatele. Situace se má zpravidla tak, že dodávky plynu od současného dodavatele jsou výrazně dražší než u jiných dodavatelů. Většina domácností by tak změnou mohla ušetřit, a někdy dokonce velmi výrazně. Nenajde se přitom mnoho argumentů, proč se změnou dodavatele otálet. Stávající dodavatel plynu vám nemůže bránit, nový se pak většinou postará o veškeré papírování spojené se změnou. Na vás bude jen uzavřít smlouvu s novým dodavatel za výhodnějších podmínek.