Kolik ušetříte změnou dodavatele plynu?

02.05.2014 09:59

Kolik lze ušetřit změnou dodavatele zemního plynu?

 

Většina domácností, která využívá zemní plyn, už minimálně uvažovala o tom, že by změnila svého dodavatele. K tomuto kroku je vede především vysoká cena plynu u stávajícího dodavatele, nevýhodné podmínky smlouvy vyžadující několikaletý úvazek výměnou za drobnou slevu a také mnohdy služby neodpovídající potřebám 21. století. Kolik se však dá změnou skutečně ušetřit, prozradí následující článek, který se právě tomuto tématu bude věnovat.

Úspory v řádech stovek i tisíců ročně

Přesně kvantifikovat možnou úsporu dost dobře nejde. Uveďme si však faktory, které ji ovlivňují. Každého asi napadne, že pro velikost úspory bude důležitá cena plynu u současného dodavatele a u dodavatele, ke kterému se chystáte přejít. Úsporu dále ovlivňuje také spotřeba plynu. Pokud na plynu pouze vaříte, bude úspora spíše nižší. I v takovém případě se však vyplatí o změně dodavatele uvažovat. Máte-li však spotřebu zemního plynu vysokou, neboť jím nejen ohříváte vodu, ale také topíte, může změna dodavatele přinést úsporu i v řádech tisíců korun ročně.

Jak vybrat dodavatele zemního plynu a nespálit se při tom?

Velcí dodavatelé se zpravidla nemohou pochlubit zrovna nízkými cenami, neboť často využívají významného postavení na energetickém trhu a setrvačnosti mnoha odběratelů. Malí dodavatelé tedy mohou zpravidla konkurovat cenou plynu. Vybírejte však ostražitě, neboť i mezi dodavateli plynu se najdou nepoctivci, kteří s vámi nebudou jednat férově. V dnešní internetové době však není problém vyhledat si zkušenosti zákazníků s jednotlivými dodavateli. Tyto informace vám mohou být prvotním vodítkem k tomu, zda se chystáte přejít k férovému dodavateli či nikoliv. Mnoho pak prozradí i webové stránky dodavatele plynu a jednání zaměstnanců jeho klientského centra.