Jak vybrat levnějšího dodavatele plynu

26.04.2014 09:56

Vybíráme levnějšího dodavatele plynu

 

O tom, že dodavatel zemního plynu není pouze jeden, slyšel snad každý. Že se jich však na tuzemském energetickém trhu vyskytují desítky, už ví ovšem málokdo. Jak se v takové nabídce dodávek zemního plynu zorientovat? To prozradí následující článek věnovaný právě dodavatelům plynu. V druhé části se podíváme, jak dodavatele změnit a na co si při tom dát pozor.

Za své peníze chtějte levný plyn i kvalitní služby

Základním impulsem pro změnu dodavatele zemního plynu budou nejspíše vysoké ceny u toho stávajícího. Různí dodavatelé plynu mají totiž různé ceny. A někdy jsou ceny odlišné opravdu výrazně. Cenu plynu totiž vedle nákupní ceny na komoditních burzách ovlivňuje také hospodaření dodavatele. Má-li tak dodavatel zbytečně hustou síť poboček, spousty zaměstnanců, kteří se navíc vozí v drahých služebních autech, či neprosto zastaralou administrativu, stoprocentně se to promítne v ceně pro koncového zákazníka. Ceně, kterou ve finále zaplatíte vy. S takovým dodavatelem byste se měli co nejdříve rozloučit a vybrat si místo něj takého, kde platíte rozumné peníze za rozumné služby.

Mohu dodavatele bez sankce změnit?

Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá. Zákon si jasně říká, že svého dodavatele můžete změnit svobodně, a tedy bez sankce. Jenže pokud jste se u současného dodavatele nemoudře uvázali na několik let, nebude vám toto zákonné ustanovení moc platné. S dodavatelem jste totiž uzavřeli platnou smlouvu se závazkem, za který vám na oplátku nabídl „levnější plyn“. Vypovědět takovou smlouvu sice zpravidla jde, ale sankci se nejspíše nevyhnete. Výhodnější tedy bude počkat na okamžik, kdy váš závazek vyprší a pak bez starostí přejít k levnějšímu dodavateli plynu, který vás nebude svazovat dlouhým závazkem, který jen těžko vypovíte.