Jak ušetřit za plyn?

12.04.2014 09:47

3 jednoduché kroky k zajímavým úsporám

 

Ceny plynu jsou u nás po léta vysoké, a není tedy od věci hledat možnosti, jak za plyn ušetřit. Vyzkoušejte následující 3 tipy a ušetřete ročně velmi zajímavé částky pohybující se v řádech tisíců korun.

Vytápějte chytře

Náklady na vytápění patří ve většině domácností k těm, které z rodinného rozpočtu ukusují nejvíce. Topíte-li tedy plynem, je právě vytápění oblast, kde se dá logicky ušetřit nejvíce. Jednou z možností je samozřejmě zateplení domu, výměna oken či výměna kotle. Ušetřit však lze i bez výraznějších nákladů. Třeba vytápění na správnou teplotu. Možná byste se divili, jak moc plynem vlastně přetápíte. Stejně tak lze ušetřit za vytápění, správným, tedy intenzivním a krátkým, větráním během topné sezóny.

Správně vařte

Pokud na plynu vaříte, otevírá se vám další prostor pro úspory. Pokud budete vařit s pokličkou, budete využívat odpovídající velikost hořáku či nebudete předehřívat troubu u pokrmů, u kterých to není nutné, vězte, že vás vysoká cena plynu nebude tolik pálit. Šikovné je také nechat pokrmy tzv. dojít. Vypnout plyn a pak hned slévat brambory či těstoviny totiž z hlediska energetického není zrovna šikovné.

Odebírejte levnější plyn

Velký prostor pro úspory představuje také možnost změny dodavatele plynu. Jak známo, ne každý dodavatel má cenu plynu stejně vysokou. Měli byste se tedy snažit odebírat plyn od toho co možná nejlevnějšího. Který dodavatel je skutečně levnější prozradí srovnání cen plynu, které je možné i online na stránkách mnoha dodavatelů zemního plynu. Při výběru dodavatele se kromě ceny zajímejte také o jeho doplňkové služby a zkušenosti ostatních zákazníků. Změna dodavatele plynu je ze zákona bezplatná a nový dodavatel vám rád pomůže i s výpovědí původní smlouvy.