Jak ušetřit plyn

15.04.2014 09:49

Jednoduché způsoby jak ušetřit plyn

 

Snížení spotřeby zemního plynu je nejrychlejším způsobem, jak snížit každoročně dlouho očekávané vyúčtování za plyn. Budete-li se držet následujících tipů, už nebudete muset tak usilovně doufat v krátkou a mírnou zimu.

Šetřete na vytápění

Pokud topíte zemním plynem, je právě oblast vytápění tou, kde lze ušetřit plyn úplně nejvíce. Zpravidla největší totiž bývá spotřeba plynu, která padne právě na topení. Základní pravidlo tedy zní: Zamezte tepelným ztrátám. V prvé řadě nemusí jít hned o zateplování fasády či výměnu oken. Pro začátek stačí změnit návyky například v souvislosti s větráním. Pokud jste zvyklí v topné sezóně větrat tzv. na ventilačku, úplně zbytečně se připravujete o složitě akumulované teplo ve stěnách a nábytku. Stejně tak je dobré snažit se utěsnit stará protahující okna. Další důležité pravidlo by pak znělo následovně: Nepřetápějte. Je známým faktem, že většina českých domácností je přetopených. Přitom by ve většině pokojů stačila teplota v průměru o několik stupňů nižší.

Nezapomeňte na ohřev vody

Jistě se shodneme, že vodou by se nemělo zbytečně plýtvat. To platí dvojnásob, pokud jde o vodu teplou, kterou jste před tím draze ohřáli. Zamezíte-li i v tomto směru plýtvání, můžete tak rovněž ušetřit spoustu plynu. Plýtvání vodou se ale netýká jen koupání a sprchování, ale také mytí nádobí. V tomto případě se vyplatí pouvažovat i o možnosti pořízení myčky.

I vaření na plynu nabízí prostor pro úspory

Ačkoliv bývá tato položka v porovnání s předchozími zpravidla nejmenší, i zde se dá najít prostor, kde plyn ušetřit. Může jít například o prosté využívání pokliček. Šikovný je v tomto ohledu i oblíbený papiňák, který umí ušetřit nemálo nákladů. Jistě netřeba připomínat, že plýtvání se zemním plynem lze zamezit také používáním odpovídajícího hořáku s ohledem na velikost hrnce.