Hledáte levnějšího dodavatele plynu?

22.04.2014 09:51

Pomůže vám šikovná kalkulačka plynu.

 

Ceníky jednotlivých dodavatelů zemního plynu jsou vesměs složité a nepřehledné, a dopátrat se tak skutečné výsledné ceny plynu není snadné. Naštěstí dnes můžete dát papírovým i elektronickým ceníkům sbohem. Konečnou cenu zemního plynu totiž společně s úsporou spočítáte pohodlně v online nástroji kalkulačka plynu a to například na stránkách dodavatele plynu Enra.cz

Co kalkulačka plynu umí?

Aby vám kalkulátor mohl ukázat možnou úsporu, budete mu předně muset poskytnout pár informací. Půjde především o vaši spotřebu plynu v MWh a také o kraj, v kterém bydlíte. Pro úplnost je však nutné vyplnit ještě kontaktní údaje. Pak už jen stačí kliknout na tlačítko „Porovnat cenu“ a vykoukne na vás přehledné srovnání. Co ovšem dělat, když svou spotřebu plynu neznáte? Není nic jednoduššího než se podívat na loňské vyúčtování, kde vaši spotřebu najdete. Nemáte-li vyúčtování zrovna k dispozici, umožňuje kalkulačka plynu využít tzv. modelového příkladu. V tomto případě místo skutečné spotřeby vyplníte, zda bydlíte v bytě či domě a zda na plynu vaříte, topíte nebo jím ohříváte vodu. Kalkulačka na základě toho odhadne vaši spotřebu a propočítá možnou úsporu. Mějte však na paměti, že v tomto případě půjde o výsledek orientační.

Co naopak plynová kalkulačka neumí?

V předchozím odstavci jsme si řekli, co plynová kalkulačka umí. Na druhou stranu kalkulačka plynu bohužel neumí kupříkladu srovnávat kvalitu služeb pro zákazníky. V tomto ohledu však záleží také na preferencích konkrétního zákazníka. Některý dá přednost méně osobnímu jednání velkých dodavatelů plynu. Jiný, podle našeho názoru rozumnější, zákazník dá zas přednost menšímu dodavateli s vlídným a osobním přístupem ke každému zákazníkovi. O tom, do které kategorie zákazníků se zařadíte, si však musíte rozhodnout sami.