Čím je tvořena cena zemního plynu?

25.04.2014 09:55

Čím je tvořena cena zemního plynu?

 

Vysoké ceny plynu a dalších energií trápí nejednu českou domácnost. Je tedy logické, že hledají způsoby, jak za plyn ušetřit. Je-li to i váš případ, následující článek vám pomůže zorientovat se v problematice cen této komodity. Lépe se pak budete moci rozhodnout, kterého dodavatele zemního plynu zvolíte.

Cena plynu = složka regulovaná a složka neregulovaná

Odebíráte-li zemní plyn, měli byste vědět, že vaše peníze putují nejen vašemu dodavateli. Jsou to zhruba jen 4/5 z celkové platby. Tato část peněz určených dodavateli tvoří takzvanou neregulovanou část ceny. Dodavatel v ní zahrnuje nejen komoditní cenu plynu, ale také svou marži. Zbytek z ceny je pak část regulovaná, která zahrnuje poplatky za distribuci. Ty sice rovněž platíte svému dodavateli, dále však putují na účet distributora. Součástí regulované složky je i poplatek za služby operátora trhu. Tato část ceny je každoročně stanovována Energetickým regulačním úřadem.

Snižujeme cenu plynu

Když už víme, jak se ceny plynu tvoří, můžeme se podívat, jak je lze snížit. Jelikož stávající dodavatel většinou nebývá k snížení ceny moc vstřícný, není jiné možnosti, než se s ním rozloučit. Loučení to však nebude dojemné, nýbrž radostné. Vámi vybraný dodavatel totiž většinu papírování vyřídí za vás a ještě vám k tomu přihodí levnější plyn. Tedy ovšem za podmínky, že si nového dodavatele vyberete správně. V tomto směru je třeba uvést, že cena by měla být důležitým, nikoliv však jediným kritériem posuzování potenciálního nového dodavatele. Je tedy prozíravé zajímat se i o kvalitu poskytovaných služeb či jednání jeho zaměstnanců. Jedině tak si vyberete spolehlivého dodavatele zemního plynu, u kterého rádi zůstanete dlouhé roky.